Tartsa szárazon és tisztán a csülköket
A tehenek természetéből adódóan képtelenség állandóan tisztán tartani a csülköket. A tartási körülmények kézben tartása azoban óriási különbséget jelenthet. Olyan rutinok bevezetése, melyek során pl. a tehenek elkerülik a hosszú ideig történő trágyában állást vagy rendszeres lábvég-fürösztést kapnak, jelentősen csökkenthetik a fertőző csülökbetegségek terjedését. A higiéniai pontozási rendszerek pontos visszajelzést adnak a bevezetett rutinok hatékonyságát illetően. A lenti kritériumokat tekintve a cél az kell, hogy legyen, hogy az állomány 80%-a 1-es vagy 2-es pontozást kapjon.

Forrás: Reneau et al., (2005) and Faye B, Barnouin J - Objectivation de la propreté des vaches laitičres et des stabulations - l'indice de propreté. Bull. Techn. C R Z V Theix, INRA, 1985, 59:61-67.
Hatékony trágyakezelés
A fertőzéseket okozó baktériumok egy részéről úgy gondolják, hogy a tehén emésztőrendszeréből származik, így a trágya közvetítő közegként is fontos szerepet játszik. Éppen ezért nagyon fontos a hatékony trágyakezelő rendszer, mely segít megelőzni a trágya felhalmozódását a közlekedő felületeken és az elővárókban.
Az automatizált trágyakezelés hatékony módja ennek elérésére. Ugyanakkor figyelni kell arra, hogy a tisztítási rutin ne teremtsen olyan helyzetet, melynek során a tehén mélyebb trágyában áll vagy sérüléseket szerezhet a berendezéstől - pl. ujjak közé bepréselődő lánctól.

Lábvég-fürösztés
A megfelelő higiéniai körülmények megteremtése mellett az egyik legfontosabb eszköz a megelőzésre a rendszeres lábvég-fürösztés. A fürdetés a nem fertőző betegségek esetleges komplikációit is segít megelőzni.
Rendkívül fontos a lábvég fürösztő vegyszerek pontos adagolása és az előírtak szerinti rendszeres csere. Ellenkező esetben a szennyezett fürösztő oldat elveszítheti fertőtlenítő hatását, sőt további fertőzések közvetítője lehet.
A fürösztéssel legyen óvatos!
A réz-szulfát és formaldehid fürösztést még sok helyen használják. Tudni kell azonban, hogy káros hatással vannak az emberi egészségre, a tehenekre és a környezetre.

Réz-szulfát
Poralapú vegyszer, melyet a telepen kevernek be. Irritáló hatású a bőrre, a szemre. A földekre kijutva a fémtartalom akkumulálódik, ezzel negatívan befolyásolva a termőképességet. Tejtermelő telepeken történő használatát sok országban betiltották.
Formaldehid / Formalin
A DNS amino-csoportjaival reagálva pusztítja el a baktériumokat. Rákkeltő hatású. Tejtermelő telepeken történő használatát sok országban betiltották.