A fejőrobotok beszerelése nem csak a termelési tevékenységeket változtatja meg, hanem lehetővé teszi, hogy a tehenek egyedi igényeik szerint alkalmazkodjanak a rendszerhez. Az állomány viselkedése befolyásolja a kézi munka igény csökkenését a telepeken, Tanulmányok alapján az automatikus rendszer használatával az egy állatra jutó munkaigény éves szinten 6,3 órával csökken, a hagyományos fejéshez viszonyítva.
A munkaidő további kb. 30%-al csökkenthető azzal, ha az állomány tenyésztési programjába beillesztik azon paramétereket a szelekciós kritériumok közé, amelyek a robotos fejéssel kapcsolatosak, azaz az állomány egyedei egyre jobban illeszkednek a robotfejés követelményeihez.
A megfelelő működéshez elengedhetetlen, hogy a telep infrastruktúrájának a kialakítása olyan legyen, amely megfelel az állatok egyedi igényeinek és motivációinak, azaz minden állat megtalálja a számára legmegfelelőbb helyet és rutint az állományban.
Tanulmányok alapján a tehenek napi időtöltése a hagyományos fejést végző telepekhez hasonló. Lényeges különbség azonban, hogy a tehenek maguk határozhatják meg a számukra legmegfelelőbb időpontokat a különböző tevékenységekhez.

Az automatikus fejési rendszert használó tehenek napja öt fő tevékenységre bontható. Ez látható az 1. ábrán. Ezen tevékenységek a pihenés, fejés, evés, szocializációs tevékenység és ivás.
Etetés
A fejőrobotos telepek egyik legfontosabb tevékenysége a megfelelő takarmányozás kialakítása.
Az etetés idejének maximalizálása a megfelelő méretű etetőasztal kialakításával elengedhetetlen a rendszerben. A takarmánynak folyamatosan rendelkezésre kell állnia az etetőasztalon. Ezzel biztosítható a magas szárazanyag bevitel és a megfelelő tehénforgalom, amely hozzájárul a fejések számának és a kifejt tejmennyiség növekedéséhez.
Az automatikus rendszerben a tehenek kb. 3,5-4 órát töltenek evéssel. A napi fejések számától függően ehhez még hozzájön kb. 14 – 28 perc, amit a robotban abraktakarmány fogyasztásával töltenek.
A tehenek a robotos rendszerben nem a csoport szinkronitásnak megfelelően vesznek részt a különböző tevékenységekben. Ez elsősorban a fejések eloszlásában mutatkozik. Az etetésnél ez nem feltétlenül jelentkezik ilyen határozottan. A szabad tehénforgalom és először-etetés tehénforgalom esetén a tehenek túlnyomó része a friss takarmány kiosztásakor megy az etetőtérbe. Ez azt jelenti, hogy ezen esetekben szükséges lehet a több etető hely biztosítása az etetőtérben.
Azon telepeknél, amelyek az abrak nagy részét nem a tömegtakarmányban, hanem a robotban illetve az istállóban elhelyezett etetőállásokban biztosítják, rövidebb etetőasztal is elegendő.
Azon telepek számára, amelyek PMR (részleges takarmánykeverék) etetést alkalmaznak naponta 2x és takarmány rendezést, visszatolást a jászolra naponta 4 – 6x, ajánlott a hosszabb etetőtér kialakítása. Ez azért fontos, hogy az alacsony rangú tehenek is megfelelő takarmányhoz jussanak, a magasabb rangú egyedek ne szemezgessék ki az abrakot a keverékből.
Az először-fejés tehénforgalmi rendszerben a legkisebb a tehenek csoportos viselkedése, mert ebben az esetben a fejési engedéllyel rendelkező egyedeket kiválogatjuk fejésre és csak az után mehetnek az etetőtérbe. Ezen tehénforgalmi rendszert használó telepek tapasztalták a legjobban az egyedi viselkedési mintát, így ilyen esetben rövidebb etetőtér is elegendő.
A gyakori takarmány kiosztás és visszatolás maximalizálja a tehenek etetőtérben eltöltött idejét, hiszen mindig van motiváció a helyváltoztatásra. Ez hozzájárul a magasabb szárazanyag bevitelhez, a tejmennyiség növekedéséhez és a fejési időközök csökkenéséhez, továbbá kevesebb a kézzel beterelendő tehenek száma is fejésre. A szabályos fejési időközök hozzájárulnak az utófertőtlenítés után szükséges állás idő növekedéséhez is, azaz, hogy a tehenek fejés után ne feküdjenek le azonnal.
Fejés
Az automatikus fejést használó telepeken nem ritka a napi négyszeri fejés sem egyes teheneknél. A tehenek a fejés tekintetében teljesen elvesztik a csoportviselkedést és egyedileg mennek a fejőállásba. A friss fejős állomány gyakrabban látogatja a fejőállást, mint a közepes és késői laktációs egyedek.
Fontos észben tartan, hogy a fejések számát sok tényező befolyásolja (takarmányozás, tehénforgalom, robot teljesítmény, állomány mérete). Ezen tényezők figyelembe vételével a tervezés folyamán biztosítható, hogy a beruházó elérje céljait.
Egy tanulmány szerint a szabad tehénforgalomban részt vevő egyedeknél a fejések száma naponta 2,4 – 2,7 körül alakul állomány szinten, míg az irányított tehénforgalmat használó telepeken ez 2,5 – 2,9 körül alakul.
A különböző tehénforgalmi rendszereket használó telepeket megfigyelve megállapítható, hogy a megfelelő motiváció kulcsfontosságú a napi fejések számának maximalizálásához és a kézi munka igény minimumra csökkentéséhez.
A hatékony fejési időközök eléréséhez szükséges, hogy fejésenként kb. 14 liter tejet adjanak le a tehenek. Ezt illetve az állomány átlagát alapul véve az egyes egyedek fejési teljesítménye és ez által a napi fejések száma kevesebb és több is lehet. Az irányított tehénforgalom esetén a fejési engedéllyel nem rendelkező tehenek vagy pihennek, vagy az etetőtérben vannak, fejésre csak az engedéllyel rendelkező egyedek kerülnek.
A tehenek a laktációs időszak első harmadában jellemzően 3-4 óránként haladnak át az intelligens válogatókapun. Fontos, hogy a fejési engedélyeket e ritmus alapján állapítsuk meg. A telepirányító rendszerben elérhető tehén adatok segítenek akár az egyedi fejési időközök meghatározásában is.
Az automatikus fejési rendszerben a tehenek jellemzően 2- 3 órát töltenek fejéssel. Ez magában foglalja a fejési időt és a várakozási időt is. Ez az érték nagyon hasonló a hagyományos fejési rendszerekben eltöltött időhöz, lényeges különbség azonban a várakozás idő alatt a stressz szintje.
A domináns egyedek szinte csak perceket töltenek a várakozótérben, míg az alacsony rangú egyedek akár órákat is várakozhatnak. Ezért javasolt nagyobb telepeken a több robotot használó istállókban az ennek megfelelő csoportosítás.
Az irányított tehénforgalommal rendelkező rendszereket úgy kell kialakítani, hogy a fejés előtti várakozás ideje lehetőleg ne legyen 1 óránál hosszabb. A hosszú idők azonnali hatásként jelentkeznek a tejmennyiség csökkenésében.
A fejési tevékenységeknek három csúcs időszaka van: reggel 5 és 10 óra között, 12 és 15 óra között valamint 17 és 24 óra között. Az etetést ezen időközökön kívül szervezve a teheneket motiválni lehet a mozgásra, ezáltal a tehénforgalom nő, és a robot látogatottsága is növekszik.

Pihenés
Az automatikus rendszerben a tehenek jellemzően 11-12 órát töltenek fekvéssel, pihenéssel. Ez nagyon fontos tevékenység nem csak a tehenek egészsége és termelése szempontjából, hanem azért is, mert a pihenőbokszokban fekvő tehenek nem blokkolják a kapukat és átjárókat, nem zavarják a tehénforgalmat.
A megfelelő alom rendkívül nagy jelentőségű a megfelelő pihenési idő eltöltésében valamint a sántaság megelőzésében. A homok almot összehasonlítva a pihenőmatracos rendszerrel azt tapasztaljuk, hogy a tehenek kb. 1 órával többet, azaz kb. 12,5 órát töltenek a pihenőbokszban. A homok alom alkalmazása esetén azonban figyelembe kell venni negatív hatásait a műszaki berendezésekre.
A megfelelő tehémkomfort biztosítása esetén a teheneknél meg lehet figyelni az egyedi viselkedés eltéréseket. A nagy termelékenységű tehenek jellemzően aktívabbak, míg a kisebb hozamú egyedek több időt töltenek a pihenőbokszban.
Ivás
A megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz rendkívül jelentős a megfelelő termelékenység biztosításához. Ennek jelentőségét gyakran alábecsülik a telepeken. Ugyan az ivás csak 5-7 percet vesz igénybe naponta, ne felejtsük el jelentőségét: a tej 87 százaléka víz! Elengedhetetlenül szükséges az élethez, biztosítsuk tehát elérhetőségét az istállókban.

Állás, szocializáció
A tehenek 5-7 órát töltenek naponta állva, vagy az állásban vagy a közlekedő úton. A magas termelékenységű teheneknél ez az idő több, amit jellemzően az etetőtérben töltenek. A nem megfelelő kialakítású istálló illetve a rossz tehénforgalmi rendszer azt eredményezi, hogy a tehenek többet állnak, ami lábvég problémákhoz vezethet, ez pedig a takarmányozást és a pihenést is befolyásolja. A megfelelő kialakítású istálló elengedhetetlen a tökéletesen működő rendszerhez.
Összegzés
Minden a tehenekről szól. Ha az egyed megfelelő genetikai potenciállal rendelkezik, megfelelő kialakítású istállóban tartózkodik, kiváló a tehénkomfort és megfelelő a tehénforgalom, akkor többet étkezik, több tejet termel, többet szocializálódik a megfelelő csoportban, és amennyiben megfelelő a robot terület elérhetősége, akkor több tejet is tudunk fejni tőle. Ezután pedig jól megérdemelt pihenését töltheti a megfelelően kialakított, puha, kényelmes matraccal rendelkező pihenőbokszban. B
Biztosítsa a legjobb körülményeket termelő tehenei számára, hogy elvégezhessék a dolgukat, termeljenek több nyereséget Önnek!
Az automatikus fejőrendszerű istállóval Ön magasabb szintre léphet!
A Milkproduction.com weblapon megjelent cikk fordítása.
Szerző: Francisco Rodriguez, fejési rendszerek szakértője